ВИШЕДЕЦЕНИЈСКА САРАДЊА ВОЈСКЕ СРБИЈЕ И МАНАСТИРА ЖИЧА

Настављајући успешну вишедеценијску сарадњу са Манастиром Жича, припадници Војске Србије (ВС) ових дана ангажовани су на изградњи путева кроз манастирско имање који ће омогућити лакшу комуникацију у склопу комплекса колевке српске државе и духовности.

Према речима потпоручника Данила Божовића, командира инжињеријске радне групе 210. Инжињеријског батаљона, на овом пројекту ангажоване су четири машине и десеторо припадника ВС.

фото: инфоКВпрес

– Радови би требало да буду завршени до 16. августа. За нас је велика част што смо у прилици да сарађујемо са сестринством Манастира Жича као и да учествујемо у уређењу манастирског комплекса – рапортира потпоручник Божовић.

Војска Србије је током минуле две деценије учествовала, не само у изградњи путева кроз манастирско имање, већ је изградила неколико бедема, као и канала неопходних за систем наводњавања воћњака.

фото: инфоКВпрес

Веома смо захвални сваком војнику појединачно који се овде труди као у својој кући, као и Војсци Србије на челу са генералом Миланом Мојсиловићем који је одобрио овогодишње радове – каже сестра Нектарија из Манастира Жича.

Она додаје да је комплекс манастира изузетно велики и да је пред Други светски рат владика Николај као епископ жички имао замисао да ову српску светињу у потпуности обнови и врати јој некадашњи сјај и значај који је имала у средњем веку, у време њеног оснивача Светог Саве и Стефана Првовенчаног. 

фото: инфоКВпрес

– Започету опсежну обнову прекинуо је Други светски рат. Владика је ухапшен и потом одведен у логор Дахау. Жичу су Немци најпре бомбардовали, а затим су њихови војници спалили све конаке, објекте и око 50.000 књига, опљачкали ризницу и манастир претворили у згариште – наглашава сестра Нектарија. – Сведоци смо да је Жича данас уређена како можда никада није била у својој историји. На томе смо веома благодарни сваком човеку који даје свој несебични допринос.


фото: инфоКВпрес

Саграђен у првој половини 13. века, као задужбина првог српског краља Стефана Првовенчаног и прва српска архиепископија, манастир Жича својим значајем превазилази своју епоху и даје печат читавој српској културној историји. Место крунисања српских владара и седиште црквених прелата, од оснивања до данас негује идеју континуитета српске духовности. Архимандрит Сава је за место прве српске архиепископије изабрао управо Жичу, недалеко од ушћа Ибра у Западну Мораву, у области која се у 13. веку налазила на приближно истој удаљености од византијског Цариграда и латинског Рима.