Након тешког дана и неизвесне ноћи, ситуација са изливањем бујица и високим водостајем река у краљевачком крају полако се смирује, али су све градске, комуналне и друге службе константно на терену активно учествујући у превентивном деловању, као и у отклањању последица.
Водостај Западне Мораве, према речима Радоице Кочовића, члана Градског већа задуженог за ванредне ситуације, у постепеном је опадању, као и нивои оближњих бујичних водотокова другог реда у сливу ове реке.
– И даље је на снази одбрана од поплава у оквиру које су постављени џакови и мобилне бране у Грдици, Шеовцу и Адранима одакле смо превентивно евакуисали петоро особа. Пик овог поплавног таласа пролази кроз Краљево и уз најављену стабилизацију временских прилика очекујем да се сви водотокови врате у своја корита, а вода постепено повуче из поплављених дворишта, стамбених и помоћниих објеката, То ће, вероватно, ићи споро јер је земља потпуно натопљена – каже Кочовић.
Према његовим речима, „путарске“ екипе успеле су да оспособе проходност на већини локалних и некатегорисаних путева који су се нашли на удару бујица и одрона. Обимнија санација уследиће када престану падавине.
Осим тога, предстоји и механичка асанација, а потом и дезинфекција поплављених подручја у Дракчићима, Самаилама, Мрсаћу, Милочају, Адранима, Грдици, Шеовцу, Ратини, селима подно Котленика и Гледићких планина.
Према речима стручњака краљевачког Завода за јавно здравље, вода градског водовода у Краљеву је исправна за пиће, а превентивно су из система искључена два црпна извора.