ИЗЛОЖБА „ЈОВАН ДУЧИЋ СВОМ МИЛОМ ТРЕБИЊУ – ТРАГОМ ЈЕДНЕ ВИЗИЈЕ“

У склопу тадиционалног Жичког духовног сабора, који се по 32. пут одржава у Краљеву и средњовековном манастиру Жичи, у краљевачком Народном музеју уприличена је изложба „Јован Дучић, свом милом Требињу – Трагом једне визије“, аутора Иване Грујић из Легата Музеја Херцеговине у Требињу, организована поводом 80 година од смрти нашег великог песника.

Овом изложбом, Јован Дучић је представљен не само као песник, већ и као дипломата, колекционар, изузетан познавалац уметности и као први кустос требињског музеја с обзиром да је брижљиво водио инвентарну књигу своје колекције за будући музеј.

фото: инфоКВпрес

– Осим што је био велики песник и изузетан дипломата, Јован Дучић је пре свега био родољуб, истински патриота који је сав свој иметак уложио у уметничке предмете за будући музеј свог родног града. Значај ове изложбе је у томе што показује зачетак идеје о оснивању Музеја Херцеговине у Требињу, а идејни творац је био управо Јован Дучић. За његовог живота то се, међутим, није остварило, иако је он у свој родни град прву колекцију послао још 1935. године и то бродом из Рима у Дубровник, а потом до Требиња. Тек 1952. основан је Завичајни музеј  – каже Ивана Грујић, директорка Музеја Херцеговине.

фото: инфоКВпрес

Изложба посвећена Јовану Дучићу састоји се од три целине. Прва се односи на његову биографију и дипломатску службу, а представљена је кроз одликовања, дипломатске униформе и преписке. 

У другом и централном делу изложбе је археолошка збирка, коју чине предмети из римског и средњовековног периода – скулптуре, делови саркофага, камена пластика и делови црквеног мобилијара, које је Дучић сакупио током дипломатске службе у Италији, док је у трећем делу представљена његова колекција слика. 

фото: инфоКВпрес

– Великан нашег народа имао је племениту мисију у свих својих 13 дипломатских службовања где је добијао различита признања и сакупљао различите предмете – нагласила је директорка Музеја Херцеговине.

Онс додаје да је излиожба само један мали траг Дучићеве визије саткане од великих намера и амбиција.

фото: инфоКВпрес

– Уз музеј, желео је да оснује и библиотеку којој је поклонио више од 5.500 својих књига, да направи и мост преко Требјешнице, да уреди стари град који потиче из турског периода, неколико чесми, слао је дрвеће и различите саднице из свих крајева света… – додаје Ивана Грујић. – Желео је, заправо, да од Требиња направи једну праву медитеранску, уметничку оазу.


ИВАНА Грујућ – фото: инфоКВпрес

Јован Дучић је, према речима Иване Грујић, био одличан познавалац иосторије Требиња, свестан историјског значаја свог града, наарочито у средњем веку, као и читаве Херцеговине. Због тога је на зидине старог града поставио и рељеф српске краљице Јелене Анжујске, жене краља Стефана Уроша, јер је она, осим у Брњацима на Косову, свој двор имала и у Требињу.