НОЋ КОЈА ЋЕ СЕ ПАМТИТИ

Земљотрес јачине 5,4 степени пре тачно тринаест година, 3. новембра 2010., са епицентром у оближњем селу Витановац, тачно у 01.56 задесио је уснуло Краљево и околину.

Уз двоје средовечних Сташића, Наталију и Синишу, који су нажалост заувек остали испод зидина срушене породичне куће у приградском насељу Грдица, под рушевинама је тада било још безмало 200 теже или лакше повређених Краљевчана. 

фото: инфоКВпрес

Те новембарске ноћи изгледало је као да се мир и спокој више никада неће вратити у град на Ибру. За тридесетак секунди земљотрес је готово разорио поједине делове градског језгра, понајвише насеља Градску колонију, Сијаће Поље, Јарчујак и Грдицу у којима су страдале читаве улице, али и оближња села Сирчу, Шумарице, Витановац, Стубал, Витковац… Списак тешко оштећених породичних, јавних, здравствених, образовних, верских, културних и других објеката сваког момента постајао је све дужи и чинило се да му нема краја. 

фото: инфоКВпрес

– Уз нова, слабија подрхтавања тла, најтеже нам је падала неизвесност и недостатак праве инфрмације. Најпре се причало да се привремено иселимо из оштећене стамбене зграде, потом да останемо, онда да ће зграда бити санирана, потом да ће бити срушена, па изграђена нова… И, све то потрајало је неколико месеци док конструктивна обнова није званично започета – присећа се Александра Павловић из Градске колоније.  

фото: инфоКВпрес

И заиста, у тим тренуцима отклањање последица изгледало је као немогућа мисија али је, ипак, највећи део санације одрађен за 11 месеци. Уз помоћ донатора и понајвише државе, уместо потпуно порушених саграђене су 462 нове, углавном монтажне куће, док је укупно поправљено 13.000 породичних стамбених објеката. Конструктивно су саниране 32 стамбене зграде и новчано је потпомогнута поправка око 8.500 оштећених станова. За изградњу нових домова и санацију оштећених кућа, станова и зграда помоћ од укупно три милијарде динара, у различитим износима и на основу процене штете по категоријама, добило је око 80.000 Краљевчана.

фото: инфоКВпрес

Тринаест година касније, истина прилично спором изградњом девестираног радничког насеља у Доситејевој улици, санација се коначно приводи крају. Пукотине на зидовима су поправљене и закрпљене. Оне друге, међутим, заувек остају.